7. jan. 2025
Af Pelle Rigtrup

Kendt dansker skal mødes med kong Frederik i aften: Det skal der ske

Kong Frederik.
Kong Frederik.
Foto: Claus Fisker
I aften afholder Geografisk Selskab julemøde, hvor kong Frederik vil deltage sammen med en særdeles kendt dansker.

Kong Frederik har siden i morges haft travlt med nytårskur, men senere på dagen venter endnu et programpunkt for kongen.

Han skal således deltage i det traditionsrige julemøde i Det Kongelige Geografiske Selskab.

Her venter der ham et møde med en særdeles kendt dansker.

Abonnement på BILLED-BLADET

Som en del af julemødet vil astronaut Andreas Mogensen holde oplægget ”Jorden set fra rummet med danske øjne”, hvor han vil fortælle om sine 199 dage i rummet og sit arbejde på SpaceX's Crew Dragon, hvor han gennemførte over 30 europæiske og internationale eksperimenter.

Det er ikke første gang, at kong Frederik og Andreas Mogensen mødes.

I maj 2024 var astronauten inviteret med til den store gallamiddag, der blev afholdt, da kongeparret var på statsbesøg i Sverige.

Andreas Mogensen hilser på dronning Mary og kong Frederik i forbindelse med gallamiddagen.
Andreas Mogensen hilser på dronning Mary og kong Frederik i forbindelse med gallamiddagen.
Foto: Hanne Juul

Andreas Mogensen mødtes desuden med daværende kronprins Frederik, inden han i 2023 drog afsted på sin anden rummission.

Andreas Mogensen og daværende kronprins Frederik i 2023.
Andreas Mogensen og daværende kronprins Frederik i 2023.
Foto: Martin Høien

Mere om: