Annonce
8. jan. 2026
Af: Christinna Braun

Kong Carl Gustaf fylder 80: Det ønsker han sig i fødselsdagsgave

Dronning Silvia og kong Carl Gustaf.
Dronning Silvia og kong Carl Gustaf.
Foto: TT News Agency/Reuters/Ritzau Scanpix
Annonce
Kong Carl Gustaf fylder 80 år den 30. april, og han har et særligt ønske til fødselsdagsgaverne.

Den svenske konge, kong Carl Gustaf, fylder 80 år den 30. april, og det bliver fejret med bl.a. taksigelsesgudstjeneste, militærparade, gallafest og hyldester.

Kongehuset i Sverige har nu meldt ud, hvad kongen ønsker sig i fødselsdagsgave, og det er noget, der ligger hans hjerte meget nært.

Abonnement på BILLED-BLADET

Det oplyses, at kong Carl Gustaf ønsker, at eventuelle fødselsdagsgaver skal rettes mod spejderbevægelsen.

Derfor er der oprettet en fond, Kong Carl XVI Gustafs 80-års jubilæumsfond for spejderbevægelsen, og den vil årligt uddele tilskud til både støtte til og udvikling af spejderaktiviteter i Sverige og i verden. Det er ønsket, at flere børn og unge kan opleve spejderaktiviteter.

Kong Carl Gustaf har selv været meget interesseret i spejderbevægelsen, siden han var helt ung. Han begyndte til spejder i 1958 og fik som ulveunge selv kaldenavnet Mowgli.

Annonce

Han er derudover æresmedlem af det svenske spejderforbund, æresmedlem af det svenske spejderråd og siden 1977 æresformand for World Scout Foundation, oplyser det svenske kongehus.

Mere om: