Annonce
31. jan. 2026
Af: Laura Dalgård Hansen

Kongehuset bekræfter: Dronning Mary kommer til EM-finalen i Boxen

Dronning Mary 
Dronning Mary
Foto: Hanne Juul
Annonce
Det er netop blevet bekræftet, at dronning Mary skal overvære EM-finalen i Herning søndag aften.

Hidtil har der ikke været kongeligt besøg under EM, men det bliver der lavet om på, når de danske håndboldherrer spiller finale søndag aften.

Dronning Mary kommer nemlig til Herning og overværer kampen.

Det oplyser kongehuset lørdag.

Dronningen får derfor ikke meget tid til at slappe af oven på rejsen til Estland og Litauen, hvor hun og kong Frederik var på statsbesøg tirsdag, onsdag og torsdag, inden det går løs igen.

Abonnement på BILLED-BLADET

Det er ikke oplyst, om dronning Mary får en rolle til finalen – fx om hun skal være med til at give medaljer til vinderne, som kongen tidligere har gjort.

Men mon ikke, vi får hende at se på den ene eller anden måde søndag aften, når det går løs mod Tyskland.

Kongefamilien har i mange år fulgt de danske håndboldherrer. Her får kong Frederik en ordentlig krammer efter OL-sejren i 2024.
Kongefamilien har i mange år fulgt de danske håndboldherrer. Her får kong Frederik en ordentlig krammer efter OL-sejren i 2024.
Foto: Kaspar Wenstrup

Mere om: