17. maj. 2025
Af Ulrik Ulriksen

Kongeparret klar til gallamiddag: Frederik og Mary på den røde løber midt i København

Kong Frederik og dronning Mary
Kong Frederik og dronning Mary
Foto: Hanne Juul
Det bliver noget af en oplevelse for både gæster og publikum ved den røde løber, når der er gallamiddag i Industriens Hus i den kommende uge.

Kongeparret deltager i gallamiddag torsdag aften i den kommende uge i anledning af BusinessEurope, Council of Presidents.

Rabat på abonnement - spar op til 50%

Den røde løber vil være rullet ud for kong Frederik og dronning Mary ved Industriens Hus nær Rådhuspladsen i København.

Mary og Frederik varmer op på Amalienborg

Både for kongeparret og de fornemt klædte gæster samt for de forbipasserende ved den røde løber midt i hovedstaden vil det være noget af en oplevelse, som venter.

Kong Frederik og dronning Mary
Kong Frederik og dronning Mary
Foto: Hanne Juul

Kong Frederik og dronning Mary varmer op til gallamiddagen i Industriens Hus sammen med flere af gæsterne ved en reception den 22. maj klokken 17.00.

Frederik og Mary byder på reception hjemme i privaten i Frederik VIII’s Palæ på Amalienborg.

Fra Amalienborg-receptionen tager kongeparret og deres gæster et par timer senere til gallamiddag i Industriens Hus.

Mere om: