26. maj. 2008
Af af Jan Bergman

Kronprins Frederik: 10 ting du ikke vidste!

En glad Kronprins Frederik vinker, mens han bliver hyldet på Amalienborg Slotsplads på sin 40-års fødselsdag.
En glad Kronprins Frederik vinker, mens han bliver hyldet på Amalienborg Slotsplads på sin 40-års fødselsdag.
Foto: Jesper Sunesen/BILLED-BLADET
I dag fylder Danmarks kronprins Frederik 40 år -– her bringer billedbladet.dk 10 ting du sikkert ikke vidste om Danmarks kommende konge.

Vidste du…

At Frederik ofte drikker sukker- og koffeinfri Sprite, når han er til kapsejlads. Også selvom hans sponsor er Harboe.

At Frederik i følge klassens blå bog havde følgende kælenavne i gymnasiet: Fat, Freddy, Pinocchio, Fred og Frode.

At Frederik for det meste bærer sit dykkerur af mærket Citizen. Frederik har selv lagt navn til uret - det hedder Pingo.

At Frederik på løjtnantskolen i Oksbøl var god til at motivere kammeraterne og virkelig få dem til at arbejde sammen.

At Frederik stadig deltager i den årlige julefrokost med studie-kammeraterne fra Århus.

At Frederik i skoletiden var klassens bedste til stikbold. I de to femteklassers kamp om skolemesterskabet i 1979 var Frederik to gange med til at slå Joachims klasse.

At Frederik smed al tøjet til Peter Heerings polterabend.

At Frederik fortrækker en ankelstøvle, især når han er i galla.

At Frederik under Copenhagen Marathon bar en T-shirts med teksten: Pain is only weakness leaving the body (Smerte er kun svaghed, der forlader kroppen).

At Frederik blev passet af barnepigen Else Petersen fra han var et par måneder gammel til ind i teenageårene.

Mere om: