Onsdag, 12. maj 2021 — af Marianne Singer

Kronprinsese Mary var hurtig på aftrækkeren

Kronprinsesse Mary til konfirmationen i Herlufsholm Kirke. 
Kronprinsesse Mary til konfirmationen i Herlufsholm Kirke.
Foto: Lars H. Laursen
Kronprinsesse Mary var hurtig til at tilbyde sin hjælp under sit gudbarns konfirmation i Herlufsholms Kirke.

Kronprinsesse Mary storhyggede sig, da hun deltog i sit gudbarn, Holger Reedtz-Thotts konfirmation i Herlufsholm Kirke store bededag.

Solen skinnede og kronprinsessen snakkede og grinede sammen med konfirmanden og hans familie, baron Otto Reedtz-Thott og baronesse Helle Reedtz-Thott, og deres to andre børn, Ludvig på 16 år og Eloise på 12 år.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.
Kronprinsesse Mary og baronesse Helle Reedtz-Thott følges ad.
Foto: Lars H. Laursen

Tog familiebillederne

Efter den kirkelige ceremoni spadserede konfirmander og gæster over til kirkens indre gård, hvor der blev råbt hurra og taget billeder.

Kronprinsessen er kendt for at være en ivrig og talentfuld fotograf, der blandt andet ofte tager de officielle fødselsdagsportrætter af sine børn.

Derfor var hun også hurtig til at tilbyde sin hjælp, da der skulle tages flotte billeder af baronfamilien.

Foto: Lars H. Laursen
Foto: Lars H. Laursen

Seneste nyt

Relaterede artikler

Udvalgt til dig

Fra forsiden