24. apr. 2021
Af Ulrik Ulriksen

Kronprinsesse Mary i engelsk design på stor dag

Kronprinsesse Mary
Kronprinsesse Mary
Foto: Martin Høien
Kronprinsesse Mary var klædt godt på til stor dag forleden. Kronprinsessen gjorde fra start til slut en god figur.

Kronprinsesse Mary var forleden i hovedrollen til et stort arrangement med lancering af årets State of World Population Report fra FN’s Befolkningsfond, som Mary er protektor for.

Kronprinsesse Mary i flot design

Ved ankomsten til Gerlev Idrætshøjskole strålede Mary om kap med forårssolen i den friske brise, og hun var klædt lækkert på til den store dag.

Kronprinsesse Mary
Kronprinsesse Mary
Foto: Martin Høien

Kronprinsessen var i Alexander McQueen-blazer og -buks, og det engelske design var et hit.

Rabat på abonnement - spar op til 50 %

Skoene er fra Gianvito Rossi, mens Marys taske er en Bottega Veneta, og kronprinsessen bar Gucci briller, da hun holdt sin tale.

Kronprinsesse Mary
Kronprinsesse Mary
Foto: Martin Høien

Sang og taler

I løbet af besøget til Gerlev, hvor der var fokus på den nye rapport fra UNFPA, FN’s Befolkningsfond, nåede Mary både at holde tale og synge fællessang.

Mere om: