
Midt i sorgfuld tid: Galant Pilou Asbæk hjalp dronning Mary

Mandag aften var dronning Mary i Opereaen for at overvære prisoverrækkelsen "Into Change Award & Into Innovation Award."
Dronningen var klædt i sort for at udtrykke sorg og respekt for de ofre, som blev udsat for et voldsomt terrorangreb, da to gerningsmænd skød og dræbte flere mennesker, som søndag deltog i den jødiske lysfest Hanukkah i Australien.
Mary var tydeligt påvirket, og satte også ord på kongefamiliens chok.

Galant vært
Trods den forfærdelige hændelse var dronning Mary stadig trukket i arbejdstøjet og var med til prisoverrækkelsen, hvor to nye forsknings- og innovationspriser blev uddelt, som henholdsvis Uddannelses- og Forskningsministeriet og en række fonde stod bag.
Dronning Mary var et smut på scenen i forbindelse med prisuddelingen, og her fik hun en hjælpende hånd af en af værterne.
Skuespiller Pilou Asbæk viste sig fra sin galante side of stod klar med en hjælpende hånd, da dronningen skulle op og ned fra scenen.
Trappen op til scenen bestod nemlig af ret høje trin, som kunne være svære at bestige i de høje hæle, som Mary bar.
Dronning Mary til "Into Change Award & Into Innovation Award"
Pilou Asbæk var da også sød at hjælpe flere af de andre kvinder, som kæmpede lidt med lange kjole og høje hæle, op og ned fra scenen.
Arrangementet havde stået i den kongelige kalender længe, og det var derfor til store glæde for arrangør og publikum, at dronning Mary dukkede op trods de triste omstændigheder i hjemlandet.
