Prinsesse Benedikte på job med prins Richard

Som protektor for Europamesterskaberne i dressur, spring og para-dressur, overværer prinsesse Benedikte sammen med sin ægtemand, prins Richard, i disse dage toppen af ridesporten i Messecenter Herning.
Og der bliver masser at se på for ride-entusiasterne når Herning i perioden 20. – 25. august er centrum for det bedste inden for professionel ridesport.
Mesterskaberne bliver afviklet på og omkring MCH Arena, som bliver forvandlet til international ridesportsarena med plads til op mod 10.000 tilskuere.
Udover alle de spændende konkurrencer vil der også være en stor salgsmesse, hvor der vil være mange gode tilbud til både hest og rytter, oplyser arrangørerne.
Efter OL og VM er Europamesterskabet det mest prestigefyldte indenfor ridesporten. Europamesterskabet bliver ridesportens internationale højdepunkt i 2013 – og så på dansk grund!
I juni måned kastede både prinsesse Benedikte og kronprinsesse Mary glans over verdens største ridestævne CHIO på Aachens stadion i Tyskland.
SE OGSÅ:
Her deltog den kongelige danske duo som æresgæster, og sammen ankom Mary og Benedikte på elegant vis i kongehusets flotte Landauer.
