Annonce
29. dec. 2025
Af Ulrik Ulriksen

Sådan holder kronprins Christian formen ved lige i ferien

Kronprins Christian ligger ikke på den lade side i ferien
Kronprins Christian ligger ikke på den lade side i ferien.
Foto: Dan Mariegaard
Annonce
Det er for kronprins Christian vigtigt at holde formen ved lige i juleferien. I det nye år venter der nemlig flere udfordringer, som kræver en god fysik.

Kronprins Christian nyder netop nu den sidste del af juleferien, og det hele kulminerer med en nytårsaften i selskab med familie og venner samt en 1. januar, der byder på nytårstaffel i Christian VII’s Palæ på Amalienborg.

🎁 Op til 20% rabat på BILLED-BLADET

I januar fortsætter kronprinsen med sin uddannelse på løjtnantskolen på Antvorskov Kaserne i Slagelse.

Christian er kommet godt igennem den første halvdel af det første modul på i alt otte måneder.

Mange vil nok anse de næste par måneder, som de allerhårdeste på uddannelsen.

Der bliver øvelser ude i terrænet, som kommer til at sætte kronprinsen og de andre løjtnantelevers fysiske og mentale formåen på prøve.

Kronprins Christian er flyvende

Derfor holder kronprins Christian da også formen ved lige, når han har fridage og er hjemme på Amalienborg.

Annonce

Den opmærksomme københavner har måske bemærket, at kronprinsen fra tid til anden suser af sted på lange løbeture, der fra Amalienborg bringer ham et par kilometer væk fra sin privatadresse til et helt andet postnummer i hovedstaden.

Det går stærkt, når kronprins Christan løbetræner, og han lader til at være i fin form – også her i juleferien.

Alt tyder på, at kronprins Christian får en flyvende start på 2026.

Kronprinsen nyder at løbe lange ture
Kronprinsen nyder at løbe lange ture.
Foto: Mikael Rieck

Mere om: