Lørdag, 2. april 2022 — af Ulrik Ulriksen

SE BILLEDERNE: Kronprinsesse Mary og kronprins Frederik elsker Australien

Australien har en helt særlig plads i hjerterne hos kronprinsesse Mary og kronprins Frederik, der altid nyder at besøge landet down under.
I år 2000 var kronprins Frederik i Australien for at følge sommerens Olympiske Lege i Sydney. Her oplevede han mere end den ultimative kamp for guldmedaljerne.   Han oplevede også den ultimative kærlighed, da han stødte på Mary Donaldson. De blev forelskede i hinanden, og i 2004 blev de gift. 
For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

Kærlighed til Marys fødeland

Både før og efter brylluppet har de flere gange været sammen i Australien både i privat og officiel sammenhæng, og hver gang har parret udstrålet, at de ikke bare elsker hinanden men også Australien og deres australske fans.    Senest har kronprinsesse været i Australien i slutningen af marts 2022.    Vi har samlet et væld af skønne billeder af kronprinsparret i Australien. Du kan se eller gense de dejlige pletskud i galleriet øverst i artiklen.   

Seneste nyt

Relaterede artikler

Udvalgt til dig

Fra forsiden