11. jun. 2025
Af Caroline Andersen

Små ændringer gjorde en kæmpe forskel: Dronning Marys folkedragt blev gjort festklar inden stor middag

Dronning Mary.
Dronning Mary.
Foto: Hanne Juul
Dronning Mary havde piftet sin færøske folkedragt op, så hun var klar til festmiddag på Hotel Føroyar.

I silende regn blev kongeparret modtaget af den færøske lagmand Aksel V. Johannesen på Hotel Føroyar, hvor kongeparret var æresgæster ved en festmiddag.

Se vores tilbud på abonnement her

Som en hyldest færøske folk bar dronning Mary naturligvis sin færøske folkedragt, som hun også havde haft på tidligere på dagen.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-06-11/_HJP1231-%281%29.jpg
Dronning Marys look tidligere på dagen, hvor hun havde opsat hår og sorte læderstøvler.
Foto: Hanne Juul

Dronning Mary havde valgt at pifte sit look op inden middagen med en ny, løs frisure, som var sat op med fine sølvspænder.

Derudover havde dronning Mary piftet sit look op med et par sorte stiletter, som stilfuldt matchede hendes kappe.

Dronning Marys færøske smykker, som hun også bar ved sit besøg på Færøerne i 2018, forestiller blomster og er specialdesignet af den lokale sølvsmed Thomas Arge. Dronningen fik sine smykker foræret af Landsstyret, og blomsten blev designet af kunstneren Astrid Andreassen og hendes datter.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-06-11/_HJP2250-%281%29.jpg
Dronning Mary og kong Frederik ankommer til Hotel Føroyar.
Foto: Hanne Juul

Mere om: