
Spottede du dem? Kong Frederik løb med to sportsstjerner i Horsens

Kong Frederik har i Horsens sat gang i sit andet løb på dagens Royal Run.
Han begyndte i Ribe, hvor han løb One Mile, men i Horsens venter en lidt længere rute på fem kilometer.

Kong Frederik stiller til start med to af Danmarks største sportsstjerner.
Han får følgeskab – så længe formen er til det – af tidligere fodboldspiller Simon Kjær og tidligere håndboldspiller Christina Roslyng.
Simon Kjær er fra byen Lund, som er i oplandet til Horsens.

Han oplyste til TV 2, at hans forældre stadig bor i Lund, og derfor besøger han tit området.
Simon Kjær har en lang karriere bag sig både på store udenlandske klubhold og på landsholdet. Han meddelte sit karrierestop i januar 2025.
Christina Roslyng er fra Juelsminde, som også er en mindre by uden for Horsens.

Hun afslørede over for TV 2 desuden, at hun ofte er at finde i Horsens, fordi hendes søn, som hun har med tidligere håndboldspiller Lars Christiansen, spiller professionelt på byens lokale hold FC Horsens.

Christina Roslyng har en succesrig karriere som håndboldspiller, hvor hun blandt andet vandt OL-guld med håndboldkvinderne. Hun stoppede sin aktive karriere i 2007.
Når kong Frederik har løbet de fem kilometer, venter den sidste del af Royal Run for hans vedkommende.
Han vender snuden mod København, hvor han i aften løber 10 kilometer.
