17. sep. 2025
Af Marianne Singer

Stort ønske fra prins Gustavs side for at sikre slottet: Nu skulle det ske

Prinsesse Carina og prins Gustav.
Prinsesse Carina og prins Gustav.
Foto: Hanne Juul
I sidste uge fandt en stor brandøvelse sted på Berleburg Slot, efter prins Gustavs eget ønske.

Prins Gustav har tydeligvis en stor kærlighed til sit og prinsesse Carinas slot i Bad Berleburg.

Det viste han endnu engang, da han bad det lokale brandvæsen, Freiwillige Feuerwehr Bad Berleburg, som prinsen er protektor for, om at foretage en brandøvelse på slottet for at sikre, at alle er godt forberedte, hvis det ulykkelige skulle ske, og der ville opstå brand i den store historiske bygning.

Bad om brandøvelse

- Jeg vil gerne bede jer om at lave en øvelse hos mig, så I kan blive fortrolige med omgivelserne, sagde prins Gustav ifølge Siegener Zeitung, Bad Berleburgs lokalavis.

Kongelige begivenheder og kendisnyt - direkte i din indbakke!

Ifølge Siegener Zeitung deltog 45 brandmænd i den en time lange øvelse, hvor der kom kunstig røg ud af prinseparrets soveværelse og to personer råbte om hjælp fra forskellige etager.

Prins Gustav overværede øvelsen inde fra slottet.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-09-17/uebung-schloss5.jpg
Brandøvelsen på Berleburg Slot i sidste uge.
Foto: Holger Weber/Siegener Zeitung

Undervejs overkom brandvæsenet blandt andet udfordringen med at få en redningsstige kørt op til de øverste vinduer, fordi der for tiden står et stillads.

Lederen af brandøvelsen Jens Schmitt var, ifølge Siegener Zeitung, tilfreds med, hvordan øvelsen forløb og glad for de erfaringer, der blev gjort, lød det fra ham til Siegener Zeitung.

Der er god grund til, at prinseparret sørger for en brandøvelse på slottet.

I marts sidste år var der en mindre brand i fyrrummet, hvor der meget miljøvenligt kun bliver fyret med træ.

Branden med den kraftige røgudvikling var dog hurtigt under kontrol.

Mere om: