Mandag, 24. februar 2020 — af Christinna Braun

Dronning Elizabeth: Jeg har også gået med bøjle

Dronning Elizabeth. 
Dronning Elizabeth. 
Foto: MEGA
Dronning Elizabeth delte en personlig detalje som sig selv, da hun forleden besøgte et hospital i London.

Da den 93-årige dronning Elizabeth forleden deltog i åbningen af nye lokaler på Royal National ENT and Eastman Dental Hospitals i London, delte hun er personlig detalje om sig selv.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

Dronning Elizabeth blev vist rundt på hospitalet, der tilbyder behandling inden for øre-, næse-, hals- og mundproblemer, samt tandpleje, hørelse og talebesvær.

Dronning Elizabeth: Det er det værd

Undervejs fik dronningen vist en model af et tandsæt med bøjle på, og der sagde hun ifølge Hello Magazine:

- Jeg har selv haft bøjle på, men det er længe siden.

Få BILLED-BLADET hjem til dig Se alle vores tilbud her!

Dronningen mødte på sit besøg flere børn, der fik behandlet deres tænder med bøjle, og ifølge Hello Magazine fortalte hun et af børnene, at hun synes, det var det værd.

Dronningen er ikke alene

Dronning Elizabeth er ikke den eneste fra det britiske kongehus, der har fået rettet sine tænder på den måde. 

Blandt andre har prins Harry, prinsesse Beatrice og prinsesse Eugenie også prøvet bøjle. 

Seneste nyt

Relaterede artikler

Udvalgt til dig

Fra forsiden