Prins William tabte til lille fodboldstjerne

Prins William
Den 35-årige prins William skal måske satse på polosporten fremover, for i hvert fald havde han ikke en chance, da han for nyligt stod på fodboldmål.
En kommende fodboldstjerne fra den britiske fodboldskole Wildcats Girls scorede nemlig et klart mål med ham som målmand.
I en video offentliggjort af Kensington Palace tog en lille pige et straffespark, mens prins William forsøgte at stoppe hende uden held.
Prins William grinede
Den lille pige tog nemlig et hurtigt spark, og hun scorede uden problemer mod den kommende britiske konge.
Prins William kunne selvfølgelig ikke lade være med spøgefuldt at grine af sig selv, og mon ikke han undgik at kaste sig helt så hårdt ind i kampen, som han kunne have gjort.

Vil du have BILLED-BLADET hjem til dig?
Klik her og læs hvordan
Den lille pige løb i hvert fald derfra med et stort smil på læben, og det britiske hof har lagt videoen ud med lidt baggrundsviden om prins Williams besøg.
Fodboldskolen skal udvikle talent
”Prins William står på mål under en bolddyst med et hold fra Wildcat Girls’ Football programme”, fremgår det af billedteksten.
Fodboldskolen er dannet af den britiske fodboldunion og har til formål at inspirere piger i alderen 5-11 år til at spille fodbold.
Her skal de udvikle deres talent og forhåbentligt få en livslang kærlighed til sport, og prins William fik altså en snak samt en fodbolddyst med pigerne.
Seneste nyt

Alle billederne fra Tivoli: Her er de private venner der ...

Hold da helt fest! Mary og Frederik slutter heftig ...

Ægte kongelig familiehygge i pausen: Mary og ...

Dronningen er for vild: Veninde afslører privat ...

Sarah er ude af Den store juniorbagedyst: ...
