Onsdag, 5. september 2012 — af af Karina Didriksen

Prinsesse Beatrice vil bestige Vesteuropas højeste bjerg

Prinsesse Beatrice
Prinsesse Beatrice
Foto: AOP
I forbindelse med lanceringen af en ny velgørenhedsfond vil Sarah Fergusons datter klatre til tops på Mont Blanc

Prinsesse Beatrice er en eventyrlysten 24-årig pige. Hun har nemlig besluttet sig for, at hun vil bestige Vesteuropas højeste bjerg, Mont Blanc, der ligger i de franske Alper.

Klatreturen på 4,7 kilometer vil hun kaste sig ud i sammen med fem venner i velgørenhedens navn.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

To af vennerne, Sam og Holly, er børn af millionæren Sir Richard Branson, og sammen med prinsessen har de oprettet fonden Big Change, der skal inspirere unge til at være de bedste mennesker, de kan være.

Vil du have BILLED-BLADET hjem til dig?
Klik her og læs hvordan
Vil du have BILLED-BLADET hjem til dig? Klik her og læs hvordan

For to år siden deltog Beatrice i et velgørenheds-maraton, og derfor har hun også lyst til at blive udfordret denne gang.

- Det inspirerede os til at skabe noget omkring Big Change, og hvad er bedre, når man lancerer en velgørenhedsfond, end at udfordre hinanden, siger prinsesse Beatrice ifølge Daily Mail.

Hvis den snarlige bjergbestigning går efter planen, vil den tage to dage og 20 timers klatring.

Seneste nyt

Relaterede artikler

Udvalgt til dig

Fra forsiden