
Efter ferie på Graasten Slot: Her rejste dronning Anne-Marie hen

Dronning Anne-Marie har netop nydt nogle dejlige dage på kongefamiliens sommerslot i det sønderjyske.
Det er en tradition, at de tre søstre, dronning Anne-Marie, dronning Margrethe og prinsesse Benedikte, mødes på Graasten Slot og holder ferie sammen – og i år var ingen undtagelse.
Det blev bekræftet fredag, hvor kongehuset offentliggjorde billeder af de tre søstre – side om side, klædt i sommertøj, og mellem de mange roser, som deres mor tog sig så kærligt af, da hun levede.
Men blot to dage senere, glimrede Anne-Marie ved sit fravær. Da Gråstens ringrideroptog passerede slottet, var det nemlig ”kun” dronning Margrethe og prinsesse Benedikte, som dukkede op. Dronning Anne-Marie var rejst fra slottet lørdag.
Dronningen var taget hjem til Grækenland, og ifølge Graasten Avis fløj hun fra lufthavnen i Hamborg.
