5. sep. 2025
Af Pelle Rigtrup

Er ikke i tvivl: Prinsesse Märtha Louise bryder aftalen med kongehuset

Prinsesse Märtha Louise og Durek Verrett.
Prinsesse Märtha Louise og Durek Verrett.
Foto: Heiko Junge/AFP/Ritzau Scanpix
De første glimt af den kommende Netflix-dokumentar om prinsesse Märtha Louise og Durek Verrett har set dagens lys, og ifølge flere eksperter bryder prinsessen med den aftale, hun har indgået med det norske kongehus.

I november 2022 frasagde prinsesse Märtha Louise sig sine officielle pligter for det norske kongehus.

Det blev offentliggjort i en længere pressemeddelelse, hvor man blandt andet også kunne læse følgende:

"Prinsessen og hendes forlovede Durek Verrett vil tydeliggøre skellet mellem egne aktiviteter og kongehuset. Dette indebærer blandt andet, at de ikke må bruge prinsessetitlen eller omtale kongehusets medlemmer på deres egne sociale medie-kanaler, i medieproduktioner eller i forbindelse med anden kommerciel aktivitet (med undtagelse af @PrincessMathaLouise på Instagram)."

Kongelige begivenheder og kendisnyt - direkte i din indbakke!

I onsdags kom så traileren til den længe ventede Netflix-dokumentar om prinsesse Märtha Louise og Durek Verretts kærlighedshistorie - og ifølge flere norske eksperter bryder hun med dokumentaren førnævnte aftale.

Den norske kongehusekspert Trond Norén Isaksen kalder dokumentaren for et soleklart brud på aftalen, da prinsessetitlen bruges flere gange, mens der også både er billeder og omtale af kongefamilien. Det siger han til VG.

Den holdning deler chefredaktør for Aftonposten Harald Stanghelle, mens Caroline Vagle, der er kongehusekspert for norsk Se & Hør, mener, at kongehuset bliver nødt til at kommentere på dokumentaren, da aftalen bliver brudt.

I dokumentaren følger vi blandt andet prinsesse Märtha Louise og Durek Verrett i tiden op til og under deres meget omdiskuterede bryllup, hvor flere medlemmer af kongefamilien deltog.

Du kan se traileren herunder.

Mere om: