Norsk medie om stort kongeligt fravær ved Nobelmiddag: Højst usædvanligt

Onsdag deltager kong Harald, dronning Sonja, kronprins Haakon, kronprinsesse Mette-Marit og prinsesse Ingrid Alexandra, ifølge det norske kongehus, i uddelingen af Nobels fredspris til Maria Corina Machado fra Venezuela på Oslo Rådhus.
Samme aften er det dog kun, ifølge kongehuset, kronprins Haakon, der er tilstede ved den store banket til ære for modtageren af Nobels fredspris på Grand Hotel i Oslo.
Ikke sket før
Og det, bemærker norsk Se og Hør, er ikke sket før, i det både kongeparret og kronprinsparret normalt er tilstede ved den store banket.
Fra Se og Hørs kongehusekspert Caroline Vagle lyder det således:
- Uddelingen af Nobel fredspris er et af de årlige højdepunkter i den kongelige kalender, hvor både kongeparret og kronprinsparret tidligere altid har været til stede. Både ved selve uddelingen på Oslo rådhus og ved banketten på Grand Hotel om aftenen, lyder det fra kongehuseksperten, der synes, at det er "ærgerligt", at ikke alle kommer i år.
Påvirket af sygdom
Ifølge norsk Se og Hør henviser pressekontakt ved slottet, Sara Svanemyr, til slottets tidligere pressemeddelelse om kronprinsessens sundhedstilstand og den dermed følgende tilpasning af det officielle program, når det kommer til spørgsmål om årsagen til kronprinsessens fravær.
I pressemeddelelsen lød det som følger:
"Kronprinsessen har daglige symptomer og udfordringer, der påvirker hendes muligheder for at udføre sit virke. Kronprinsessen har behov for mere hvile, og dagsformen ændrer sig hurtigere end tidligere. Det betyder, at der hyppigere kan opstå ændringer i hendes officielle program, og med kortere varsel end det vi har været vant til."
"Kronprinsessen har et stærkt ønske om at fortsætte med at arbejde, og derfor vil vi fremover organisere hendes officielle program på bedst mulige måde for at hendes sundhedstilstand og gerning skal kunne lade sig kombinere".