5. aug. 2025
Af Pelle Rigtrup

På historisk aften: Prinsesse Leonor lånte fra mors garderobe

Dronning Letizia og prinsesse Leonor.
Dronning Letizia og prinsesse Leonor.
Foto: Raúl Terrel/AP/Ritzau Scanpix
Prinsesse Leonor havde været et smut forbi dronning Letizias garderobe, da hun for første gang var at finde til et særligt arrangement.

Traditionen tro dannede Marivent Palace, der er den spanske kongefamilies sommerresidens, mandag aften rammen om en reception for repræsentanter fra De Baleariske Øer.

Ligesom sidste år deltog kong Felipe, dronning Letizia og dronning Sofia i den årlige begivenhed på Mallorca, men i år blev der også skrevet historie.

For første gang deltog kongeparrets børn, prinsesse Leonor og prinsesse Sofia, nemlig også i receptionen.

Til den historiske begivenhed havde førstnævnte været et smut forbi sin mors garderobe.

I mors kjole

19-årige Leonor havde således iført sig en kjole med bådudskæring i blå/hvide-farver.

Prinsesse Leonor i mors kjole.
Prinsesse Leonor i mors kjole.
Foto: MEGA

En kjole, som dronning Letizia bar til samme reception for to år siden.

Dronning Letizia var iført kjolen til samme reception i 2023.
Dronning Letizia var iført kjolen til samme reception i 2023.
Foto: MEGA

Kjolen, der er lavet af miljøvenlige materialer, er ifølge modebloggen UFO No More designet af Stella Jean i samarbejde med det spanske mærke Desigual.

Den sommerlige kjole var dog ikke det eneste, den unge prinsesse havde lånt fra sin mor.

Hun var også iført espadrillos med høj hæl fra mærket Calzados Picón. Prinsessen har flere gange tidligere iført sig netop disse espadrillos, som dronning Letizia bar tilbage i juli 2020.

Prinsesse Leonor med de sommerlige espadrillos.
Prinsesse Leonor med de sommerlige espadrillos.
Foto: MEGA

Mere om: