12. okt. 2025
Af Josephine Sjelhøj

Stor lykke: Kronprins Leka er blevet forlovet

Kronprins Leka. 
Kronprins Leka.
Foto: Albert Nieboer/AP/Ritzau Scanpix
Annonce
Albaniens kronprins Leka er blevet forlovet.

I begyndelsen af 2024 kunne Kronprins Leka II og hans daværende hustru Elia bekræfte, at de skulle skilles efter otte års ægteskab.

Knap otte måneder senere fandt kronprinsen kærligheden igen - denne gang med fotografen Blerta Celibashi.

Og nu deler parret lykkeligt nyt.

Instagram annoncerer de, at de er blevet forlovet, og at de fejrede det sammen med deres familie og nære venner den 11. oktober i det sydlige Albanien.

Abonnement på BILLED-BLADET

- Kongefamilien deler sin glæde med det albanske folk og udtrykker sin dybfølte taknemmelighed til alle dem, der har sendt deres gode ønsker ved denne glædelige begivenhed, skriver de i det fælles opslag.

Annonce

Sammen med den glædelige nyhed har parret desuden delt to billeder fra forlovelsen, hvor det er tydeligt, at de er fyldt med lykke.

På det ene billede kan man se en storsmilende kronprins Leka omfavne sin elskede Blerta.

Fra sit tidligere ægteskab har kronprins Leka datteren prinsesse Geraldine, som fylder fem år den 22. oktober.

Mere om: