8. sep. 2025
Af Christinna Braun

Kate og William besøgte særligt sted på 3-års dagen for dronning Elizabeths død

Prinsesse Kate og prins William. Indsat: Prins William og dronning Elizabeth.
Prinsesse Kate og prins William. Indsat: Prins William og dronning Elizabeth.
Foto: Eddie Mulholland/AFP/Ritzau Scanpix og Kirsty Wigglesworth/AFP/Ritzau Scanpix
Den 8. september 2025 er det tre år siden, britiske dronning Elizabeth døde.

Torsdag den 8. september 2023 sov dronning Elizabeth stille ind på sit elskede Balmoral Castle i Skotland.

Hun blev 96.

Kongelige begivenheder og kendisnyt - direkte i din indbakke!

Den kongelige familie hastede til slottet den torsdag i Aberdeenshire, og næsten hele familien nåede at sige et sidste farvel.

Den 8. september 2025 er det tre år siden, dronning Elizabeth gik bort, og flere steder har det britiske kongehus markeret dagen.

Kongefamilien har på Instagram skrevet ”Vi mindes dronning Elizabeth II, 1926-2023” til et farverigt billede af den tidligere majestæt.

Prins William og prinsesse Catherine har også markeret dagen for dronningens død.

Parret har været en tur på Womans Institute i Sunningdale for at fejre og mindes dronning Elizabeth, skriver de på Instagram.

”WI (Womens Institute, red.) har en særlig forbindelse til Hendes Majestæt, som var medlem i 80 år, hun blev medlem i 1943 og fungerede som præsident for Sandringham WI fra 2003 til sin død i 2022.

I dag er en helt særlig mulighed for at høre fra medlemmer om vigtigheden af den afdøde dronnings engagement i organisationen og møde dem, som har mødt hende under hendes regeringstid”.

Mere om: