Annonce
23. nov. 2025
Af Maria Hoang

"Ukendt kongelig" udnævnt som den nye eftertragtede ungkarl: Snart ledsager han royal kvinde til stort bal

Albert Windsor.
Albert Windsor.
Foto: Toby Melville/Reuters/Ritzau Scanpix
Annonce
Albert Windsor, der netop er blevet kåret som en af Storbritanniens mest eftertragtede ungkarle, viser sig snart sammen med en blåblodet skønhed.

18-årige Albert Windsor trak for nylig overskrifter, da han af magasinet Tatler blev kåret som en af Storbritanniens mest eftertragtede ungkarle.

Med betegnelsen "sæsonens fangst" faldt magasinet i svime over 18-årige Albert Windsor, der er den ældste søn af Lord og Lady Nicholas Windsor.

Albert Windsor er barnebarn af hertuginde Katharine af Kent, der gik bort i starten af september, og det er ikke meget, offentligheden har set til ham, da han er opvokset i Rom.

Snart træder han dog helt frem i rampelyset, da han i næste uge skal ledsage en ung kvinde med blåt blod i årerne til et stort anlagt bal.

Ifølge Tatler dukker han op sammen med Eulalia de Orleans-Borbón, når hun får sin debut til Le Bal des Débutantes.

Eulalia de Orleans-Borbón hører til det spanske kongehus, og hun kan kalde den tidligere kong Juan Carlos for sin gudfar.

Hun studerer for tiden på St Andrews, hvor også prins William og prinsesse Catherine har studeret.

Hun har en Instagram med 13.000 følgere.

Mere om: