Dronning Silvia: Madeleine må tage over

I 1999 stiftede Sverige dronning Silvia velgørenhedsorganisationen Childhood Foundation, og for femten år siden begyndte datteren prinsesse Madeleine at engagere sig i det vigtige arbejde i organisationen, som hjælper børn i hele verden.
Madeleines vigtige rolle
I den aktuelle tv-dokumentarserie ”Barnens drottning”, som på dansk betyder ”Børnenes dronning” fortæller dronning Silvia, at Madeleine som årene er gået engagerer sig mere og mere i velgørenhedsarbejdet, og at Madeleine samtidig får en mere central rolle i organisationen.

Simi Jan til kronprinsessen: Undskyld Mary!
Dronningens store håb
Silvia nyder at diskutere de vigtige emner om børns velbefindende med Madeleine.

Stine Bjerre og Casper U. giver gode råd i en svær tid
Det er dronningens store håb, at hendes datter en dag kan overtage roret i organisationen og kæmpe mod udnyttelse af børn.
Dronningen giver udtryk for, at det er klart, at Madeleine er den af de tre søskende, som må tage over.

Kessler i corona-karantæne langt væk hjemmefra
Silvia forbereder Madeleine
Så længe Silvia har kræfterne, vil hun fortsætte arbejdet i ”Childhood Foundation”, men allerede nu forbereder hun sin datter på fremtiden som frontfigur i organisationen.
