Torsdag, 16. februar 2023 — af Josephine Sjelhøj

Iklædt lavendel fra top til tå matchede kronprinsesse Victoria de smukke omgivelser

Prins Daniel og kronprinsesse Victoria.
Prins Daniel og kronprinsesse Victoria.
Foto: Ritzau Scanpix
Kronprinsesse Victoria så smuk ud i en lavendel kjole.

Kronprinsesse Victoria og prins Daniel er lige nu på officielt besøg i Australien og New Zealand, hvor de skal være fra 13.-18. februar.

Indtil videre har Sveriges kronprinsessepar rejst rundt i Australien, og onsdag besøgte de Botanisk Have i Sydney.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

Under besøget bar kronprinsesse Victoria, ifølge Royal Fashion Police, en smuk blomstret lavendel kjole, der var skræddersyet til netop dette arrangement, så hun kunne matche de smukke omgivelser i Botanisk Have.

Den svenske kronprinsesse fuldendte looket ved at kombinere det med sko fra Gianvito Rossi og en clutch fra Prada, der begge naturligvis havde samme farve som kjolen.

Prins Daniel og kronprinsesse Victoria.
Prins Daniel og kronprinsesse Victoria.
Foto: Ritzau Scanpix

Onsdag var en yderst travl dag for kronprinsesseparret. Udover besøget til Botanisk Have inkluderede programmet blandt andet også en reception med statsguvernøren i New South Wales, et møde med det australske kvindelandshold forud for VM i fodbold samt en reception for svenskere bosat i Sydney-området.

Det svenske kongehus har på Instagram delt billeder fra dagen. Dem kan du se her: 

For at kunne vise dig dette indhold, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

Seneste nyt

Relaterede artikler

Udvalgt til dig

Fra forsiden