2. okt. 2020
Af af Helle Skram de Fries

Annette Heick: Min mor er den sejeste

Annette Heick
Annette Heick
Foto: Hanne Juul
Annette Heick er fuld af beundring over sin seje mor, der i en alder af 74 år stiller op i Vild med dans.

-Min mor er den sejeste! Det slog Annette Heick fast, da BILLED-BLADET mødte hende lige før starten på ”Vild med dans” 2020.

-Hun skal nok klare det flot, og uanset hvad så er det da det fedeste at blive spurgt om at deltage i ”Vild med dans”, når man har rundet 74 år, konstaterer Annette Heick.

-Jeg er superstolt af hende. Og det er også sejt, at hun skal optræde uden – som hun plejer – at have min far med. - Min far er ved at dø af skræk, men ikke min mor. Hun er nervøs, men det er kun naturligt.

-Og så er hun så bekymret for Michael. Hun synes, det er synd for ham, hvis de ryger hurtigt ud. Det tænker hun meget på.

Spar op til 50 % på BILLED-BLADET

Annette Heick er dog sikker på, det nok skal gå fint med hendes seje mor. -Hun slår da garanteret mig med flere længder, lyder det fra den stolte datter.

Annette Heick deltog selv i ”Vild med dans” i 2007 og fik en syvende plads sammen med Thomas Evers Poulsen.

https://imgix.billedbladet.dk/sh-15819web.jpg
Annette Heick og Thomas Evers Poulsen
Foto: Peter Grosen

Mere om: