27. aug. 2023
Af Ulrik Ulriksen

Nicolaj Kopernikus og Sara-Maria Franch-Mærkedahl er begge på rollelisten i ny film

Nicolaj Kopernikus og Sara Maria Franch-Mærkedahl
Nicolaj Kopernikus og Sara Maria Franch-Mærkedahl
Foto: Martin Høien
For både Nicolaj Kopernikus og Sara Maria Franch Mærkedahl har det været skønt at medvirke i ny film, som er skrevet og instrueret af Kopernikus.

Nicolaj Kopernikus er klar med sin nye kortfilm, "From Above", som er udtaget til Odense International Film Festival.

Abonnement på BILLED-BLADET

Nicolaj Kopernikus har selv skrevet, instrueret og spiller en af hovedrollerne i "From Above", der på rollelisten ses foruden Nicolaj Kopernikus blandt andre har Emilie Kroyer Koppel, Lene Maria Christensen og Anders Heinrichsen.

Også Kopernikus’ kæreste, vejrværten Sara Maria Franch-Mærkedahl, er med i filmen.

Kopernikus er glad for sin nye film

Hun spiller sig selv som netop vejrvært og leverer en vejrudsigt, som forløser en af filmens afgørende sekvenser.

– Det har bare været skønt. Vi deler jo hinandens oplevelser i det daglige, som alle mulige andre gør, arbejdsmæssigt og interesserer os for hinandens liv, siger Kopernikus ifølge Ritzau.

Mere om: