21. aug. 2024
Af Josephine Sjelhøj

Se videoen: Prinsesse Maries sjove bemærkning fik hele publikum til at grine

Prinsesse Marie. VIDEO: Jesper Sunesen
Prinsesse Marie holdt tale i forbindelse med åbningen af årets Tønder Festival, som hun er protektor for.

Onsdag blev årets Tønder Festival skudt i gang, og her var prinsesse Marie med til at åbne musikfesten.

Det var Tønders borgmester Jørgen Popp Petersen, som stolt kunne præsentere prinsesse Marie, der er protektor for Tønder Festival.

- Hun er hele landsdelens prinsesse, sagde borgmesteren i sin flotte præsentation af prinsesse Marie.

Prinsesse Marie trådte ud på scenen til store klapsalver, og inden hun begyndte sin tale, kom hun med en kæk bemærkning.

- Nu skifter vi en sønderjysk accent ud med en fransk accent, lød det fra prinsesse Marie.

Abonnement på BILLED-BLADET

Den sjove kommentar fik grinene frem hos det begejstrede publikum, som flere gange klappede og jublede under prinsessens åbningstale.

I sin tale fortalte prinsesse Marie også, at Tønder altid har betydet meget for hende og resten af familien. Derfor var det stort for hende at byde velkommen i anledning af 50-års jubilæet for festivalen.

Se videoen øverst i artiklen.

Mere om: