3. maj. 2025
Af Ulrik Ulriksen

Overrasket med lille hemmelighed: Dronning Mary fik en meget personlig gave

Dronning Mary får en personlig gave efter et besøg til Roskilde Handelsskole
Ulrik Ulriksen
Der var en hel del at glæde sig over, da dronning Mary besøgte Roskilde Handelsskole. Inden afgang fik Mary en fin gave – en lille hemmelighed.

Dronning Mary var fredag formiddag til Me&We-besøg med Mary Fonden på Roskilde Handelsskole.

Bliv opdateret hver dag med vores nyhedsbrev

I forbindelse med besøget fortalte eleverne om skolens involvering i Me&We.

Der var blandt andet fokus på arbejdet med brætspillet ”Sammen om livet”, som handler om at lære egne og kammeraternes sociale sider at kende.

En af de unge elever, som har været med til at udvikle brætspillet, overraskede dronning Mary med en gave.

Dennis fortalte BILLED-BLADET, at gaven er en meget personlig en af slagsen.

Noah, Dennis, Niko og Tristan med deres brætspil "Sammen om livet"
Noah, Dennis, Niko og Tristan med deres brætspil "Sammen om livet"
Foto: Hanne Juul

Den 17-årige elev læser billedkunst, og han havde i anledning af mødet med Mary lavet et værk til hende – en unik tegning.

Mary overrasket med lille hemmelighed

Dennis overraskede dronning Mary, da hun var på vej ud ad døren efter en god formiddag på Roskilde Handelsskole.

Mary og Mary Fondens direktør Helle Østergaard havde fået en udgave af brætspillet ”Sammen om livet”, men Dennis havde altså lige en ekstra og meget personlig gave til dronningen, som tog imod med et smil.

- Jeg vil ikke spoile, hvad det er, hun fik. Det er en lille hemmelighed, kan man sige, lød det fra den unge kunstner, der ligesom de andre elever på handelsskolen var glad for at møde dronning Mary for at tale med hende om arbejdet med trivslen på skolen.

Mere om: