7. maj. 2025
Af Maria Hoang

Sad tæt på kong Charles: Prinsesse Dianas søster var med til royal begivenhed

Kong Charles. 
Kong Charles.
Foto: Toby Melville/Reuters/Ritzau Scanpix
Da det britiske kongehus markerede 80-års dagen for sejrsdagen i Europa, var en helt bestemt person med.

Store dele af den britiske kongefamilie var 5. maj samlet ved Buckingham Palace i London for at markere 80-års dagen for sejrsdagen i Europa.

Kong Charles, dronning Camilla, prins William, prinsesse Catherine, deres tre børn og hertuginde Sophie deltog alle i mindehøjtidelighederne, og med var også en person, som man ikke så ofte ser til royale begivenheder.

Ifølge det amerikanske ugeblad People var det en stor overraskelse, at prinsesse Dianas storesøster lady Sarah McCorquodale var med.

Billeder viser, at lady Sarah McCorquodale sad tæt på kong Charles under militærparaden. Mellem kongen og Dianas storesøster sad krigsveteranen Joy Trew.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-05-07/MEGA1306112_001.jpg
Det er lady Sarah McCorquodale, der sidder i den mørke frakke på forreste række.
Foto: MEGA

Kong Charles og lady Sarah McCorquodale datede kort i slutningen af 70'erne, men forholdet holdt ikke.

Lady Sarah McCorquodale fortalte tilbage i 1981, at det var hende, der førte Charles og Diana sammen.

– Jeg introducerede dem. Jeg er Amor, fortalte hun dengang til The Guardian.

Mere om: