
Rasmus Bruun 'dummer sig' igen og igen: Derfor synes børnene, han er pinlig

Efter første afsnit af ”Forræder”, hvor Sarah Grünewald gav udtryk for at ville smide Rasmus Bruun under bussen, var der formentlig ikke mange, som havde regnet med, at han stadig ville være en del af programmet.
Men skuespilleren kan igen i denne uges opleves i rollen som forræder i sjette afsnit af TV 2-hittet.

Rasmus Bruun havde ikke set de andre sæsoner, da han blev tilbudt at være med, men det havde hans børn til gengæld.
- Jeg sagde ja til det, fordi de fulgte med i det og var meget begejstrede for det. Så jeg tænkte, at nu havde jeg endelig muligheden for at lave noget tv til dem, fortæller den 42-årige skuespiller og uddyber:
- ”Orkestret” er de lidt for unge til, og i ”Operarejsen” synes de, jeg er lidt for pinlig.
Rasmus Bruun er gift med Bodil og far til Lilli, Iben og Rose, der er mellem seks og 12 år, og de synes i mange sammenhænge – som så mange andre børn – at deres far kan være pinlig.
Med deltagelsen i ”Forræder” håbede Rasmus Bruun inden premieren at kunne rette lidt op på det image.
- Jeg håber, de vil synes, jeg er mere god end pinlig. Men det kan jeg jo ikke afvise. De synes jo, alt er pinligt. Jeg må jo ikke komme i malerbukser oppe i skolen. Så synes de, det er pinligt. Og hvis mit tishul står åbent, har jeg jo givet dem den dårligste start på dagen, lyder det fra Rasmus Bruun.

