
Overrasker med nyt besøg: Derfor er kronprins Haakon ikke rejst hjem

Man må sige, at kronprins Haakon har nok at se til i disse dage.
I går var han således i Ukraine, hvor han blandt andet mødtes med landets præsident, Volodymyr Zelenskyj.
Af sikkerhedsårsager var besøget ikke meldt ud på forhånd, så det kom som en stor overraskelse, da det norske kongehus pludselig kunne fortælle om kronprinsens besøg.

I pressemeddelelsen stod der, at han blandt andet skulle bruge dagen på at mødes med ukrainske myndigheder og norske samarbejdspartnere.
Efter det besøg skulle man tro, at kronprinsen ville rejse tilbage til Norge, men det viser sig nu, at det ikke er tilfældet.
For i det norske kongehus' kalender kan man således se, at han i dag er på hele to opgaver i Polen, der som bekendt er naboland til Ukraine.

Først skal han besøge et norsk styrkebidrag i byen Rzeszów, der ligger tæt på den ukrainske grænse.
Derefter skal han besøge et norsk-støttet medicinsk evakueringscenter i landet.
Besøget i Polen må siges at være ganske overraskende. Både fordi det ikke var meldt ud, men også fordi det ikke er mere end en måned siden, at kronprins Haakon senest var på besøg i landet.
Kronprinsen ankom dog til Ukraine fra netop Polen med nattog, så han er formentlig taget tilbage samme vej og derfra udnyttet muligheden til at besøge nogle steder med norsk tilknytning, nu hvor han var i landet.
