
Sikke et syn! Alle detaljer om Sussis utraditionelle brudekjole

Det er en stor dag for Sussi Nielsen og Steen Nørholm Hansen.
For denne lørdag siger de ja til hinanden ved en vielse, der foregår hjemme på Sussis gård i den nordjyske by Saltum.

Brudeparret ser forrygende ud, men på sådan en dag er det svært at konkurrere med bruden om opmærksomhed.
Sussi har valgt en lidt utraditionel brudekjole.
For det første er den ikke i en hvid nuance, som de fleste brudekjoler er, men derimod lysegrøn, og dernæst er der både farverigt blomsterbroderi foran på kjolens overdel.
Skørtet er også iøjnefaldende, da der ud over det lysegrønne stof, er et lag blonder med rhinsten, så bruden glimter på sin store dag.

Kjolen har Sussi fået syet af en god veninde, der var med på idéen.
- Jeg bliver gift i en lysegrøn brudekjole, jeg har fået syet.
- Syersken Betty har lavet brudekjolen. Vi er veninder, og jeg spurgte hende om, hun havde lyst til at sy den, og det syntes hun ville være rigtig sjovt, har Sussi fortalt til BILLED-BLADET op til den store dag.

Den lysegrønne brudekjole er ikke det eneste, Sussis brude-look består af.
Sussi og Steen bliver viet på gården i Saltum
Hun har også et lille diadem samt hendes farmors broche på.
