23. jun. 2025
Af Simone Løvstad Kristensen

Nalina og Noors mor jubler: Nu er det sket

Nalina, far Kasper, Noor og mor Karina.
Nalina, far Kasper, Noor og mor Karina.
Foto: Birger Storm
Nalina og Noors forældre fra "De sjældne danskere" tog en livsændrende beslutning for familien - nu er det blevet en realitet.

I flere sæsoner har man kunnet følge med i Nalina og Noors hverdag med den sjældne sygdom Sticklers Syndrom i TV 2-programmet ”De sjældne danskere”.

Se vores abonnement på BILLED-BLADET

Tilbage i februar afslørede Nalina og Noors mor, Karina Arensback, at de havde taget en stor og livsændrende beslutning.

Familien har boet i et hus nær Ringsted, som de flyttede ind i 2022, men nu var tiden kommet til, at de ville tilbage til Jylland.

Og det er altså det, som der endelig er sket for familien. De har netop rykket teltpælene op og skiftet til en bolig i Jylland. Det fremgår af Karinas Instagram, hvor hun har delt et billede af familiebillede fra deres nye hjem.

Karina og Kasper mødte hinanden i Jylland, og nu er det altså tid til, at familien vender tilbage til det jyske. Hvorhenne familien har slået sig ned, ønsker de ikke at dele.

Efter den seneste sæson af ”De sjældne danskere” løb over skærmen, fortalte familien, at det blev sidste gang, de medvirkede. Derfor kommer man ikke til at se dem på skærmen igen i programmet.

Mere om: