27. jun. 2025
Af Laura Dalgård Hansen

Vidste det fra første øjeblik: Derfor var Frank så vild med Lise-Lotte

Frank og Lise-Lotte 
Frank og Lise-Lotte
Foto: Nicolai Emil Fortuné Preisz/DR
Hurtigt opstod der romantisk kemi mellem Frank og Lise-Lotte i "Hotel Romantik".

Vi er kun to afsnit inde i ”Hotel Romantik”, men der er allerede masser af amoriner i luften i DR’s nye datingprogram.

20 singler er rejst til Schweiz for at finde kærligheden, og der gik ikke mange minutter, før Frank blev klar over, at Lise-Lotte lige var noget for ham.

- Det gik meget hurtigt. Jeg syntes, hun var en pæn dame. Den pæneste af dem alle. Hende spottede jeg hurtigt, og hun spottede åbenbart også mig. Vi snakkede sammen nogle gange og hun sagde, hun gerne ville i hytten med mig, og jeg ville gerne i hytten med hende, og så kunne vi lige så godt sige det videre til produktionen, fortæller Frank.

Planen lykkedes, og som det første par fik Lise-Lotte og Frank lov til at tilbringe natten uden for hotellet, hvor der undervejs blev både kysset og krammet.

- Det var meget naturligt. Vi blev glade for hinanden, og vi kunne snakke sammen. Det var skønt at mærke den gnist igen, og man glædede sig til at se hende næste gang, mindes Frank.

Opgave: Interview med Frank fra ”Hotel Romantik”. Vi møder ham på Bakken, hvor han arbejder, og skal lave lidt reportage derfra også. Vi finder ham ved ”Safari”. Tid og sted: Klokken 13 på Bakken. Strax: nej Journalist: Laura Hansen, 61765109Fotograf: Søren Jul Lamberth
Frank Hartvig Andersen
Foto: Søren Jul Lamberth
Se vores abonnement på BILLED-BLADET

Han faldt hurtigt for den skønne kvinde, men det var han ikke ene om, for flere af mændene på alpehotellet viste interesse for Lise-Lotte. Ikke mindst er Lars i programmet meget klar i spyttet om, at Frank ikke skal føle sig for sikker, selv om han vandt første omgang.

- Det er jo sådan, spillets regler er. Man må se, hvem der er bedst, og så tage konkurrencen op. Det er jo ikke som i gamle dage, hvor man duellerede med sværd eller pistol, griner Frank.

Han var hurtigt meget overbevist om, at Lise-Lotte var det bedste match for ham, men samtidig var de også enige om ikke at isolere sig.

- Vi blev enige om ikke at låse os fast på hinanden, for vi skulle også være sammen med de andre og ikke bare side i et hjørne og kissemisse, siger han.

Hvordan det udvikler sig mellem Frank og Lise-Lotte kan man se hver fredag i ”Hotel Romantik” på DR.

Mere om: