
Dronning Silvias dristige stilvalg: Dukkede op i bubblegum-pink jakke

Dronning Silvia så forrygende ud, da hun sammen med den svenske kongefamilie mødte folket foran Solliden Slot i anledning af kronprinsesse Victorias 48-års fødselsdag.

Kronprinsessens fødselsdagsfejring er omringet af traditioner, hvor også de kongelige kvinders påklædning spiller en stor rolle.
Det skriver Svens Damtidning, der kalder dronning Silvias stilvalg dristigt, ligesom de forklarer, hvorfor den svenske dronning måtte bryde med traditionerne under aftenens fødselsdagsfejring.
Dronning Silvia gennemgik for nyligt en operation i fødderne på grund af hallux valgus, der er fejlstilling af storetåen, hvilket efterfølgende kræver brede, behagelige sko i en længere periode.
Normalvis er der tradition for, at de kongelige kvinder iklæder sig kjole og en lille hæl, men operationen tvinger dronningen i sneakers, som hun, ifølge mediet, forsøger at maskere med bukser.
Det er dog underordnet, hvorvidt dronning Silvia er i flade sko og bukser eller i det store festskrud.

Dronning så nemlig fortryllende ud i sit klassiske look, som den chikke dronning krydrede med en iøjefaldende, bubblegum-pink habitjakke fra det eksklusive designerbrand Weill.
