19. jul. 2025
Af Ulrik Ulriksen

Kæresten helt knust: Pernille Harder måtte trøste Magdalena

Magdalena Eriksson og Pernille Harder
Magdalena Eriksson og Pernille Harder
Foto: Hanne Juul
Det var de store følelser, som Magdalena Eriksson viste forleden efter en stor skuffelse ramte hende.

Den danske fodboldspiller Pernille Harder var forleden til stede, da Sveriges fodboldkvinder spillede EM-kvartfinale mod England.

Spar op til 50% på BILLED-BLADET

Sverige med Harders kæreste Magdalena Eriksson på banen tabte efter en gyser kampen til England, og dermed er de svenske fodboldkvinder slået ud af EM.

Harder trøster sin kæreste

Efter kampen var mange af spillerne fra Sveriges kvindelandshold i tårer, og også Magdalena Eriksson var knust.

På billeder hos Aftonbladet kan man se, at de svenske spillere bliver trøstet efter kampen, der blev spillet i Schweiz.Pernille Harder ses på et af billederne, hvor hun holder sin kæreste i hånden og forsøger at trøste.

Mere om: