
Dansestjernerne Soffie og Jesper Dalsgaard taget på sengen

Der var ikke noget med at sove længe eller sidde og hænge ud over morgenkaffen, da Soffie og Jesper Dalsgaard blev vækket 26. august.
Vækningen var nemlig med æresport og gæster til morgenkaffe, der var troppet op for at hylde det dansende ægtepar.
Anledningen var parrets sølvbryllup.

- Vi har taget morgenbrødskager med, fortalte parrets ældste datter, Camilla Dalsgaard til BILLED-BLADET.

- Vi skal fejre dem hele dagen i dag, og på lørdag holder de en store fest, hvor de samtidig fejrer deres 30-års jubilæum som dansepartnere, tilføjer Camilla Dalsgaard.
Tager 25 år mere
- Vi har da, som alle andre, haft vores ups- and downs, men vi er kommet styrket gennem det hele. Så vi tager 25 år mere, forsikrer sølvbruden Soffie Dalsgaard med et grin.

Sammen har det dansende ægtepar "Soffies ´Dance Studio" på Lyngbyvej, og for nylig overtog de lokalerne i Hørsholm, hvor Anne og Hans-Henrik Laxholm har drevet danseskole.
- Så vi har lidt mange bolde i luften de herdage, erkender Soffie Dalsgaard.
Hun deltog i de første fire sæsoner af ”Vild med dans”, mens datteren Camilla Dalsgaard har deltaget i de seneste fire.

Camilla Dalsgaard er med igen, når sæson 22, som er den sidste, har premiere 26. september.
Her er hun sammen med reality-stjernen, Philip May, som var hende dansepartner sidste år.
