
Hans fandt ikke lykken i Hotel Romantik: Nu har han mødt en sød kvinde

Hen over sommeren har tv-seere kunnet følge 20 singler over 60 år forsøge at finde en kæreste i DR-programmet ”Hotel Romantik”.
Det var dog langt fra dem alle sammen, der endte med at finde kærligheden.

73-årige Hans endte med at rejse derfra med 19 gode venner, men desværre ikke en kæreste.
Efter han er kommet hjem til Danmark, har han været på dates.
- Jeg har mødt to. Jeg har været på Bakken med den ene og i Tivoli med den anden, fortæller han, da BILLED-BLADET mødet ham til JR’s jubilæumsfest.
Kvinden som han var på Bakken med, har han stadig en tæt kontakt med. For hver nye ting, han lærer om hende, viser det sig, hvor godt et match de er.
- Det var hele tiden flueben. Hun bor Amager, og det gør jeg også. Jeg kom i hvid trøje og cowboybukser, hun kom i hvid trøje, da vi mødtes på Bakken. Anden gang kom hun i sorte bukser og sorte sko. Det havde jeg også på. Det var helt vildt.
- Hun er 71 år og jeg er 73, så det passer så fint. Hun ryger og drikker ikke, og det gør jeg heller ikke. Så det er flueben efter flueben, understreger han med et smil.
For tiden har de dog begge lidt for travlt til at ses, men de snakker ofte sammen.
- Hun er ved at lave kolonihave, og jeg har fået lavet lejligheden, så lige nu ringer vi og skriver sammen, fortæller han.
Hans vil gerne finde en kæreste, og måske har han fundet det i den 71-årige kvinde.
- Vi må se, hvordan det kommer til at gå, lyder det fra ham.
