
Matador-kollega tog fusen på Kurt Ravn: Fik sig noget af en overraskelse!

Kurt Ravn havde i flere måneder vidst, at han ville modtage en pris ved Lauritzen-prisen 2025.
Men alligevel ventede der den 77-årige skuespiller noget af en overraskelse ved årets prisuddeling i Skuespillerhuset i København søndag den 14. september.
Kurt Ravn havde nemlig ingen anelse om, hvem der skulle overrække ham Lauritzen-prisen på 250.000 kr. – og holde tale for ham.
Det var ”Matador”-kollegaen Kirsten Olesen, som fik æren, og hun tog dermed fusen på ham, da hun trådte ud på scenen.
76-årige Kirsten Olesen spillede Kurt Ravns tv-hustru Agnes i DR-serien ”Matador”, hvor han selv havde rollen som Lauritz ”Røde” Jensen, og glæden var stor, da de blev genforenet på scenen.


På vegne af priskomitéen satte Kirsten Olesen ord på, hvorfor netop Kurt Ravn skulle modtage prisen.

- Kurt Ravn er både kunstner, kollega og kammerat. Et menneske, der gennem årtier har sat aftryk på dansk kultur - ikke kun gennem sine roller, men gennem sin måde at være både den gode, den onde og den VIKR’LI sjove i verden, lød det i lød det i motiveringstalen, som fortsatte:
- Og det er ikke fordi, vi ikke vil nævne Lauritz ”Røde” Jensen, vi går bare stadig og tænker på et sjovt ordspil på Lauritz Jensen og Lauritzen-prisen!


Lauritzen-prisen blev ligeledes uddelt til skuespilleren Marie Knudsen Fogh.
