
Jenna August Harson fandt kærligheden i Vild med dans: Det irriterer mig at indrømme det!
”Vild med dans”-parrene kommer tæt på hinanden, når de folder sig ud i en sensuel rumba eller en passioneret pasodoble.
Men for nogle ender de forførende dansetrin med at udvikle sig til den helt store kærlighed!
Det skete for Jenna og Albert, som dansede sammen i sæson 17, og hele Danmark så med, da kærligheden begyndte at spire mellem ”Vild med dans”-parret.
I BILLED-BLADETs podcast ”En sidste dans” fortæller Jenna August Harson da også, at følelserne allerede begyndte at komme, mens de deltog i programmet:
- Når folk har sagt, at de godt kunne se, at der var et eller andet, så har de måske lidt ret, fortæller Jenna August Harson med et smil.

Hun afslører også, at hun lynhurtigt mærkede, at Albert ikke bare var endnu en ”Vild med dans”-partner i rækken.
- Det irriterer mig at indrømme, at jeg nok et eller andet sted godt vidste det ret hurtigt, men jeg kæmpede rigtig meget imod, fortæller Jenna August Harson i BILLED-BLADETs podcast.

Hun fortæller, at det både var det uprofessionelle i at falde for sin ”Vild med dans”-partner og aldersforskellen på 14 år, der holdt hende tilbage.
Men da ”Vild med dans”-sæsonen var forbi, kunne parret for alvor begynde at mærke efter, om deres gode kemi kunne udvikle sig til kærlighed:
- Det var først efter ”Vild med dans”, at jeg helt kunne finde ud af det i mit hoved. Om det bare var noget, jeg havde bildt mig ind, eller hvad det var, der foregik, fortæller Jenna August Harson.

Otte måneder efter ”Vild med dans” stod Albert og Jenna frem som par, og i dag er de gift og har sønnen William.
Hør mere i BILLED-BLADETs podcast ”En sidste dans”, hvor Jenna August Harson, Asta Björk og Mille Funk blandt andet fortæller om deres nære venskab og om, hvordan det er at blive forelsket for rullende kameraer.
Lyt lige nu lige her – helt gratis, eller hvor du plejer at lytte til dine podcasts på Spotify eller Apple Podcasts.
Du kan også høre podcasten lige herunder: