
Dronning Mary mødtes med gode venner i Egypten: Har nær relation til prinsesse Josephine

Det vrimlede med kongelige, statshoveder og andre fine gæster ved åbningen af Grand Egyptian Museum.
Blandt de royale gæster var blandt andet Spaniens kong Felipe, Jordans dronning Rania og Belgiens kong Philippe – og så selvfølgelig Danmarks dronning Mary.

Også nogle af kong Frederik og dronning Marys nære venner var til stede på den festlige aften – nemlig prins Charles og prinsesse Camilla de Bourbon des Deux-Siciles.


På prinsesse Camillas Instagram har hun delt både billeder og videoer fra den storslåede aften – ligesom hun i en story også delte et billede af sig selv og manden i selskab med dronning Mary.
Nær relation til Josephine og Christian
Kongeparret har i en lang årrække haft et tæt forhold til prinseparret.
Faktisk så nære venner, at prins Charles de Bourbon des Deux-Siciles var blandt fadderne, da prinsesse Josephine blev døbt.

Også kronprins Christian er tæt på familien og er nære venner med prinseparrets datter prinsesse Maria Chiara, som han blandt andet har været til Formel 1-grandprix i Monaco sammen med.
Prins Charles og prinsesse Camilla de Bourbon des Deux-Siciles’ familie er en gren af det spanske kongehus, som regerede dele af det sydlige Italien fra 1734-1861.
Familien har stadig titler, selv om der ikke længere er et kongedømme.
