
Sissal reagerer på Eugen Mius nye dansepartner Julie Rudbæk: Jeg blev meget jaloux

For en uge siden måtte en ærgerlig Sissal forlade ”Vild med dans” med partneren Eugen Miu efter en omdans med Morten Kjeldgaard og Julie Rudbæk.
Siden da har Morten Kjeldgaard måtte udgå af dansekonkurrencen, og Eugen Miu er sprunget til som Julie Rudbæks nye dansepartner.
Fredag aften indtager Eugen Miu og Julie Rudbæk for første gang dansegulvet sammen, og blandt publikum sidder Sissal.
Sangerinden mødte op på den røde løber inden showet for at bakke op om parret, men lagde ikke skjul på, at nyheden om Eugens ”Vild med dans”-comeback var kommet som lidt af et chok.
- Jeg blev meget jaloux, for det var lidt sådan ”åh nej, nu får han en ny oplevelse med en anden”! Men hvis nogen kan, så er det Eugen, han er så professionel og disciplineret, og jeg er så stolt, så selvfølgelig skal han det, fastslog Sissal, da BILLED-BLADET talte med hende.
- Jeg hepper så meget på dem nu, de får mine stemmer. Selvfølgelig gør de det, indskød hun med et smil.

En mærkelig oplevelse
Sangerinden erkender dog, at det bliver en mærkelig oplevelse at se Eugen danse med en anden kvinde.

- Jeg mødte ham lige udenfor, og vi kiggede bare på hinanden og sagde, at det var så mærkeligt. Men man ved aldrig, hvad der sker, og alt kan ske. Jeg synes, det er fedt, at han har haft mod på at sige ja. Og hvis nogen kan, så er det Eugen, understregede Sissal og fortsatte:
- Jeg glæder mig til at se dem, og jeg glæder mig også til at se, om Eugen får en anden side frem i Julie, for de er så forskellige. Jeg er spændt på, om han kan gøre hende bedre på nogle punkter, hvor Morten ikke kunne, og omvendt. For alle har jo sine spidskompetencer, så jeg glæder mig til at se deres dynamik.

Får sympatistemmer
Sissal er slet ikke nervøs for, om det bliver Eugen Miu og Julie Rudbæk, som ryger ud i program 7. Hun mener, at de har gode chancer.

- Jeg tror, at de kommer videre, og jeg synes heller ikke, at Morten og Julie skulle have været i omdans sidste fredag, det havde de ikke fortjent. Så jeg håber, de går videre, og jeg tror heller ikke, at de ryger ud efter den her episode. Der kommer nok nogle sympatistemmer, men også stemmer, fordi det er fortjent. Så jeg håber, at folk stemmer, for alt gør en forskel, lød det med et smil fra Sissal.
Julie Rudbæk og Eugen Miu skal danse jive i ”Vild med dans” fredag aften.

