Annonce
15. nov. 2025
Af Ulrik Ulriksen

Peter Schmeichel fik hjælp af sin Laura: Har allerede sendt to tidlige julegaver af sted

Peter Schmeichel og Laura von Lindholm gjorde et par fodbolddrenge glade
Peter Schmeichel og Laura von Lindholm gjorde et par fodbolddrenge glade.
Foto: Hanne Juul
Annonce
Med et stærkt samarbejde fik Peter Schmeichel og Laura von Lindholm sendt en særlig hilsen af sted til to af unge fodboldfans.

Den tidligere fodboldstjerne Peter Schmeichel, der vogtede målet for det danske landshold og for Manchester United, har i den forløbne uge været en tur til velgørenhedsfest sammen med sin kone Laura von Lindholm.

Abonnement på BILLED-BLADET

Ved ankomsten til Moltkes Palæ, hvor Rock the Cure-festen blev holdt, blev Schmeichel pænt spurgt, om han kunne skrive et par autografer til et par fodbolddrenge og glødende Manchester United-fans.

En af autograferne skulle skrives på en djævelsk rød Manchester United-trøje.

Laura hjalp Schmeichel

- Jeg skal nok hjælpe, sagde Laura sødt, og så tog hun fat i trøjen og holdt den på den perfekte måde, så Peter Schmeichel med en sort pen kunne sætte sin signatur.

Efter trøje-autografen sørgede Peter også for at sende en stor hilsen med en ekstra autograf skrevet med United-rød pen på et stykke hvidt papir.

Annonce

De to autografer - den ene på Manchester United-trøjen model 1999 fra Champions League-finalen mod Bayern München og den anden med rød pen på et hvidt A-4 ark - blev herefter bragt fra Moltkes Palæ midt i København til Skovshoved-området nord for hovedstaden, hvor to 12-årige drenge kunne juble over en tidlig julegave fra verdens bedste målmand gennem tiderne.

Mere om: