Musical-forestilling Borgen var tvunget til at aflyse efter tyveri: Nu er der godt nyt

Nu er der godt nyt til dem, som ligger inde med en billet til musical-forestilling ”Borgen" i Sjællands Teater.
I sidste uge måtte teateret nemlig aflyse deres forestillinger, efter stedet havde været udsat for et stort tyveri.
- På grund af omfattende tyveri fra teatret af vores tekniske udstyr (...) er vi ikke i stand til at gennemføre opførelserne af BORGEN resten af denne uge (14.-16. nov.), oplyste teatret.
Teatret havde fået stjålet lyd- og lyspulte samt computere, som skulle få hele forestillingen til at fungere.
Klarede det på rekordtid
Nu er der dog fundet en løsning, da Sjællands Teateret har været ude at leje og låne sig til en masse udstyr.
- Torsdag var vores eneste mulighed for at samle hele holdet og gennemføre én enkelt teknisk prøve. Vi havde således fire timer til at kode lys og lyd igen. Noget, vi brugte fire fulde dage på under prøveforløbet. Så det var noget af en kraftpræstation for hele holdet, at vi kom i mål og nu kan genoptaget vores forestillinger for publikum, siger Sjællands Teaters administrerende direktør, Kristoffer Møller Hansen, til Sjællandske.
Dermed kan de sidste tre forestillinger nu køre som planlagt. Desværre gjorde tyveriet, at fem forestillinger nåede at blive aflyst.
Forestillingen er en hyldest til den succesfulde DR-serie ”Borgen”, og i rollen som Birgitte Nyborg ses Maria Lucia Heiberg Rosenberg, mens Nicolai Jandorf spiller hendes mand, Philip.