Annonce
24. nov. 2025
Af Pelle Rigtrup

TV 2 afslører: Får konsekvenser for Valdes Jul - Vintermiraklet

Valde, Tala og Celine vender denne december tilbage i "Valdes Jul - Vintermiraklet".
Valde, Tala og Celine vender denne december tilbage i "Valdes Jul - Vintermiraklet".
Foto: Mikkel Tjellesen/TV 2
Annonce
Inden længe har årets TV 2-julekalender "Valdes Jul - Vintermiraklet" premiere, men allerede fra den 1. december er der foretaget en stor ændring.

Julen nærmer sig med hastige skridt, og i dag er der blot én uge til kalenderen siger den 1. december.

Traditionen tro betyder det også, at der er premiere på en splinterny julekalender, og i år er det en fortsættelse.

Abonnement på BILLED-BLADET

TV 2 blænder nemlig op for en efterfølger til "Valdes Jul - Skovens Vogter", der har fået titlen "Valdes Jul - Vintermiraklet".

Fakta

Her er årets tv-julekalendere

Valdes Jul - Vintermiraklet - TV 2/TV 2 Play

Jesus & Josefine - TV 2/TV 2 Play

24 stjerners julekalender - TV 2 Echo/TV 2 Play

The Julekalender - TV 2 Charlie/TV 2 Play

Pyrus i Alletiders Eventyr - TV 2 Play

Theo & Den Magiske Talisman - DR1/DRTV

Troldetider - DR Ramasjang/DRTV

 

Den har naturligvis premiere den 1. december, men det gælder om at være opmærksom på sendetidspunktet, hvis du følger julekalenderen på flow-tv.

Får konsekvenser for julekalenderen

For "Valdes Jul - Vintermiraklet" er nemlig ikke det eneste store, der sker på TV 2 i løbet af december.

Som altid spiller håndboldkvinderne slutrunde, og i år får flere af deres kampe konsekvenser for julekalenderen.

Annonce

Det sker allerede den 1. december, hvor Helle Thomsens tropper møder Rumænien ved VM. Den kamp spilles klokken 20.30, hvilket betyder at "Valdes Jul - Vintermiraklet" allerede sendes klokken 19.50, så det ikke karambolerer med håndboldkampen.

Det samme er tilfældet den 5. december, og hvis de danske håndboldkvinder som håbet når langt, kan det få konsekvenser for flere afsnit af julekalenderen.

Mere om: