Annonce
1. dec. 2025
Af Simone Løvstad Kristensen

Bojana Popovic slår fast: Det kommer ikke til at ske

Bojana Popovic takkede hurtigt ja, da hun blev tilbudt jobbet som assistenttræner for kvindelandsholdet.
Bojana Popovic takkede hurtigt ja, da hun blev tilbudt jobbet som assistenttræner for kvindelandsholdet.
Foto: Søren Jul Lamberth
Annonce
Bojana Popovic glæder sig over jobbet som assisterende landstræner for kvindelandsholdet, men der er én ting, som hun ikke kommer til at gøre.

I mange år boede håndboldstjernen Bojana Popovic i Danmark, da hun spillede i den danske liga. Hun kom til landet i 2002, men vendte i 2010 hjem til Montenegro for at være tættere på familien.

Men nu har hun fået posten som assistenttræner på kvindelandsholdet, og det trækker hende igen til Danmark.

Annonce
🎁 BILLED-BLADET til dig selv eller som julegave?

Dog er det ikke planen, at Popovic rykker teltpælene op og flytter til landet sammen med sin mand og deres to børn. Det fortæller hun til BILLED-BLADET.

- Jeg kommer kun til samlingerne, så bor vi på hotel sammen, og så rejser jeg hjem, når vi er færdige. Det er det, som er planen lige nu, for efter slutrunden, så har vi en lang pause indtil marts, så skal vi samles igen. Det er okay at rejse og være der en uge, så jeg har ikke brug for at rykke permanent til Danmark, forklarer Bojana.

Annonce

Familien var på besøg i Danmark

Inden Bojana Popovic rejste til VM, der afholdes i Tyskland og Holland, var hun i Danmark sammen med landsholdet, hvor de lagde sidste hånd på forberedelserne til VM. Men der var dog også tid til et lille visit fra familien inden afrejse.

Her hyggede Bojana sig med sin søn, Krsto, og sin datter, Lea, på 11 og 12 år og viste dem de steder i Danmark, hun tidligere har boet.

Annonce

Søndag kom det frem, at Bojana Popovic er tiltrådt som cheftræner for den rumænske storklub CSM Bucuresti, hvilket altså også trækker hende til Østeuropa. På trods af hendes nye job forbliver hun assistenttræner på landsholdet, lyder det.

Mere om: