
Sebastian Jessens rolle i Valdes Jul skabte bekymring: Måtte advare sønnerne

Sebastian Jessen er et af de nye ansigter, man kan møde i ”Valdes Jul – Vintermiraklet” på TV 2.
Her spiller han rollen som Celines far, Holger, der bliver afsløret som Søgeren, der jagter magiske væsner – ikke mindst Tala, der er halv ulv og halvt menneske.
Den 39-årige skuespiller havde faktisk aldrig drømt om at medvirke i en julekalender, men det ændrede sig pludselig for et par år siden.
- Julen inden, jeg blev castet til ”Valdes Jul”, fik jeg en følelse af, at jeg også gerne ville lave en julekalender engang, fortæller Sebastian Jessen til BILLED-BLADET og fortsætter:
- Klip til første arbejdsdag efter nytår, hvor casteren ringede og spurgte, om jeg ville komme til casting på ”Valdes Jul”. Det var så syret!

En uhyggelig karakter
Mens han i julekalenderen er far til en datter, så har han to sønner i det virkelige liv.
Sammen med hustruen Karin har han Hector på 11 år og Wilhelm på seks år.
- Mine drenge har lige alderen til at se ”Valdes Jul”, og de var faktisk med deres mor på besøg på settet, så jeg har forberedt dem lidt, fortæller Sebastian Jessen med et smil.

Han erkender dog, at han måtte advare sønnerne lidt, inden julekalenderen fik premiere. Han frygtede nemlig reaktionen på hans karakters sande jeg.
- Jeg har sagt til mine drenge, at det godt kan være, at det bliver lidt anderledes, når jeg kommer og afleverer og henter dem i skolen. For der vil nok være nogen, der synes, at jeg er en lille smule uhyggelig, siger Sebastian Jessen og udbryder med et grin:
- Så jeg må bestræbe mig på at være så sød og nisseagtig som muligt på skolen i december!

Her ses Sebastian Jessen med sønnerne Hector og Wilhelm til en premiere.

