
Morfar Jens og arkæologen Berit fra Valdes Jul: Sådan er deres forhold i virkeligheden

Amorinerne blomstrer i den grad mellem Valdes morfar, Jens, og arkæologen Berit i ”Valdes Jul - Vintermiraklet”.
De to karakterer spilles af 70-årige Ulver Skuli Abildgaard og 66-årige Ina-Miriam Rosenbaum.
En sød kærlighedshistorie udspiller sig mellem Jens og Berit på skærmen i TV 2’s julekalender.

En stor fordel
Men hvordan er deres forhold mon i virkeligheden? Det spurgte BILLED-BLADET de to skuespillere om, da de deltog i et pressemøde i forbindelse med ”Valdes Jul”.

- Jeg kendte Ulver i forvejen. Vi spillede en forestilling sammen for mange år siden og har arbejdet sammen løbende, fortæller Ina-Miriam Rosenbaum med et smil og fortsætter:
- Så det har været supersjovt og nemt at komme med på holdet, særligt med Ulver, som jeg spiller rigtig mange scener sammen med. Det har klart været en fordel i den her historie, at vi kendte hinanden.

Nemt og dejligt
Hendes nære kollega Ulver Skuli Abildgaard kunne ikke være mere enig.

- Ja, Ina-Miriam og jeg har spillet sammen flere gange. Jeg tror, at den første gang var i starten af 80’erne, lige da vi var blevet færdiguddannede, forklarer han og sætter ord på samarbejdet:
- Det er jo dejligt, når det er en, man kender, og en, man holder af. Så det har været så nemt og dejligt at spille sammen.

